• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1935
 • جمعه 1395/6/26 ساعت 20:00
 • تاريخ :

ماه گرفتگی، احکام و کیفیت آن

پدیده هایى همچون زلزله، كسوف، خسوف و بادهاى ترسناك از نشانه هاى قیامت است. پس هنگامى كه یكى از این پدیده ها رخ داد، قیامت را به یاد آورید و به مساجد رو آورید و در پیشگاه الهى تضرع نمایید.

فرآوری حجت الاسلام تیموری -بخشش احکام اسلامی تبیان
ماه گرفتگی

سه نكته درباره نماز آیات براى خسوف و كسوف:

1. آغاز نماز آیات براى ماه و خورشید گرفتگى، از شروع گرفتگى است.

2. قضاى ماه و خورشیدگرفتگى وقتى است كه كاملًا باز شده است.

3. زمانى كه ماه و خورشیدگرفتگى شروع به باز شدن مى كند، باید به نیت مافى الذّمه نماز آیات را خواند.

معیار نماز آیات در خسوف و كسوف :

از وقتى كه خورشید و ماه، شروع به گرفتن مى كند، انسان باید نماز آیات را بخواند و بنا بر احتیاط واجب باید به قدرى تأخیر نیندازد كه شروع به باز شدن كند. «4» اگر خواندن نماز آیات را به قدرى تأخیر بیاندازد كه آفتاب یا ماه شروع به باز شدن كند، باید نیت مافى الذّمه نماید؛ ولى اگر بعد از بازشدن تمام آن، نماز بخواند، باید نیت قضا کند. «5» اگر بعد از باز شدن آفتاب یا ماه بفهمد كه تمام آن گرفته بوده، باید قضاى نماز آیات را بخواند، ولى اگر بفهمد مقدارى از آن گرفته بوده، قضاى نماز آیات بر او واجب نیست.

* نماز آیات براى خسوف و كسوف فورى است. نماز آیات براى كسانى واجب است كه خسوف و كسوف در شهرشان واقع شده نه شهرهاى دیگر.

فلسفه و حكمت نماز آیات، تنها ترسیدن و وحشت از برخى پدیده ها نیست؛ براى پدیده هایى مانند كسوف و خسوف، نماز آیات واجب شده ، در حالى كه مردم به طور معمول از آن ها وحشت و ترسى ندارند یا حتى نماز هنگام زلزله و بادهاى سیاه، مقیّد به ترس نیست.

پدیده هایى همچون زلزله، كسوف، خسوف و بادهاى ترسناك از نشانه هاى قیامت است. پس هنگامى كه یكى از این پدیده ها رخ داد، قیامت را به یاد آورید و به مساجد رو آورید و در پیشگاه الهى تضرع نمایید.

کیفیت نماز آیات:

اگر در یك ركعت از نماز آیات پنج مرتبه حمد و سوره بخواند و در ركعت دیگر یك حمد بخواند و سوره را پنج قسمت كند، مانعى ندارد

نماز آیات دو ركعت است و در هر ركعت پنج ركوع دارد و دستور آن این است كه انسان بعد از نیت، تكبیر بگوید و یك حمد و یك سوره تمام بخواند و به ركوع رود و سر از ركوع بردارد، دوباره یك حمد و یك سوره بخواند، باز به ركوع رود تا پنج مرتبه و بعد از بلند شدن از ركوع پنجم، دو سجده نماید و برخیزد و ركعت دوم را هم مثل ركعت اول به جا آورد و تشهد بخواند و سلام دهد.

همچنین مى تواند در هر ركعت بعد از خواندن حمد، سوره اى را پنج قسمت نماید و بعد از هر قسمتى یك ركوع انجام دهد مانند سوره قدر كه پنج آیه دارد.

اگر در یك ركعت از نماز آیات پنج مرتبه حمد و سوره بخواند و در ركعت دیگر یك حمد بخواند و سوره را پنج قسمت كند، مانعى ندارد.

هر یك از ركوع هاى نماز آیات رُكن است كه اگر عمداً یا اشتباهاً كم یا زیاد شود، نماز باطل است.

اگر در نماز آیات شك كند كه چند ركعت خوانده و فكرش به جایى نرسد، نماز باطل است.

برخی از احکام نماز آیات:

وجوب نماز آیات مختص کسانى است که در شهر وقوع حادثه هستند و کسى هم که در شهر متصل به شهرى که حادثه در آن رخ داده، به طورى که مانند یک شهر محسوب شوند، زندگى مى کند، حکم آنها را دارد.
لذا تمام افرادی که از ماه گرفتگی اطلاع پیدا کنند، اگر در منطقه ای باشند که آن ماه گرفتگی قابل رویت است، نماز آیات بر آن ها واجب می شود.
زمان خواندن نماز آیات از زمانی که ماه گرفتگی شروع می شود تا زمانی که به نهایت می رسد ، این نماز باید با نیت ادا خوانده شود؛ اما از هنگامی که ماه گرفتگی شروع به بازشدن می کند، تا پایان ماه گرفتگی نماز آیات باید با نیت مافی الذمه خوانده شود و پس از ماه گرفتگی باید با نیت قضا خوانده شود.
این نماز اذان و اقامه ندارد؛ اما پیش از رکوع دوم، چهارم، ششم، هشتم و دهم؛ خواندن قنوت مستحب است؛ همچنین مستحب است انسان این نماز را طولانی اقامه کند و تا پایان ماه گرفتگی نیز به ذکر و دعا مشغول شود، مستحب است این نماز به جماعت خوانده شود که مأمومین باید غیر از حمد و سوره بقیه اذکار را قرائت کنند.
این خسوف در آسیا، اروپا، شرق آفریقا، آمریکای شمالی، اقیانوسیه و جنوبگان قابل رویت است.


منابع:
خبرگزاری حوزه
خبرگزاری فارس

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
نماز آیات واجب فوری یا با تأخیر؟

نماز آیات واجب فوری یا با تأخیر؟

نماز آیات واجب فوری یا با تأخیر؟
هزینه درمان زوجه

هزینه درمان زوجه

هزینه درمان زوجه
 مهرالسنه چقدر است؟

مهرالسنه چقدر است؟

مهرالسنه چقدر است؟
احکام سفر اربعین

احکام سفر اربعین

احکام سفر اربعین
UserName
عضویت در خبرنامه