• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2637
 • دوشنبه 1393/2/8
 • تاريخ :

حکم استفاده از ماهواره

فانتزی‌های غیرواقعی جنسی

سوال. آیا خرید و نگهدارى و استفاده از دستگاه گیرنده برنامه‏هاى تلویزیونى از ماهواره جایز است؟

جواب: دستگاه آنتن ماهواره‏اى از این جهت که صرفاً وسیله‏اى براى دریافت برنامه‏هاى تلویزیونى است که هم برنامه‏هاى حلال دارد و هم برنامه‏هاى حرام، حکم آلات مشترک را دارد، لذا خرید و فروش و نگهدارى آن براى استفاده در امور حرام، حرام است و براى استفاده‏هاى حلال جایز است، ولى چون این وسیله براى کسى که آن را در اختیار دارد زمینه دریافت برنامه‏هاى حرام را کاملًا فراهم مى‏کند و گاهى نگهدارى آن، مفاسد دیگرى را نیز در بر دارد، خرید و نگهدارى آن جایز نیست، مگر براى کسى که به خودش مطمئن است که استفاده حرام از آن نمى‏کند و بر تهیه و نگهدارى آن در خانه‏اش مفسده‏اى هم مترتّب نمى‏شود، لکن اگر قانونى در این مورد وجود داشته باشد باید مراعات گردد. ) خامنه ای، سید علی، أجوبة الاستفتاءات (بالفارسیة)، ص 264، س 1212)

با توجه به پاسخ ارائه شده توجه به چند نکته ضروری است.

یک. اگر ماهواره مورد اشاره در پرسش، فقط برای تقویت شبکه های ایران باشد و قابلیت استفاده از شبکه های مفسده انگیز جهانی را نداشته باشد، هیچ اشکالی ندارد.

دو. اگر قابل استفاده برای شبکه های مفسده انگیز هم باشد این چند صورت دارد.

الف. اگر به خودش مطمئن نباشد و شاید استفاده حرام از آن بکند در این صورت حرام است.

ب. اگر بر تهیه و نگهدارى آن در خانه‏اش مفسده‏اى مترتّب باشد در این صورت نیز حرام است.

ج. امّا اگر کسى به خودش مطمئن باشد که استفاده حرام از آن نمى‏کند و بر تهیه و نگهدارى آن در خانه‏اش مفسده‏اى هم مترتّب نمى‏شود اشکالی ندارد.

سه. همه این ها در صورتی است که از نظر قانونى در این مورد منعی وجود نداشته باشد، امّا اگر از نظر قانون منعی وجود داشته باشد باید مراعات گردد.

 

سوال: حکم استفاده از ماهواره برای دیدن شبکه‌های استانی چیست؟

آیة ‌الله مکارم ‌شیرازی دام ظله:

این کار ذاتا اشکال ندارد، ولی دو اشکال جنبی دارد. یک اشکال آن این است که داشتن ماهواره طبق مقررات حکومت اسلامی جمهوری اسلامی ممنوع است و مخالفت با مقررات و قوانین حکومت اسلامی شرعا جایز نیست. اشکال دوم این است که تجربه نشان داده ماهواره‌ در هر خانه که وارد می‌شود منشاء مفاسدی می‌شود؛ به‌ویژه برای جوانان که در آن خانه هستند و خیلی از این جوانان قربانی ماهواره می‌شوند.

بخش احکام اسلامی تبیان


منابع:

اسلام کوئیست

صدای شیعه

 

مطالب مرتبط:

حضور در مجلس رقص و موسیقی

حرمت پخش فحشا

فرق غنا با موسیقی

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
خرید و فروش عکس های مبتذل

خرید و فروش عکس های مبتذل

تهیه، تولید و خرید و فروش کوپلن هایی با عکس های زنان سر برهنه یا تصاویر رقص دسته جمعی یا عکس های مینیاتوری با همین مضامین یا بافتن فرش هایی با همین تصاویر ، و یا نصب آنان در منازل و خانه ها یا مغازه ها و محل کار چه صورت دارد؟
خرید و فروش و تعمیر وسایل مشترک به منظور استفاده حرام

خرید و فروش و تعمیر وسایل مشترک به...

خرید و فروش، تعمیر و اصلاح وسایل مشترک مانند ماهواره، ویدئو، اینترنت جهت افرادی که فروشنده یا تعمیر کار یقین دارد شخص از این وسایل استفاده حرام می کند و به این منظور آنها را تهیه می کند چه صورتی دارد و کسب مال از این راه حلال است یا حرام ؟
موسیقی، آواز، ماهواره به دو روایت

موسیقی، آواز، ماهواره به دو روایت

آنچه زهرا اشراقی برشمرده،بی‌تردید مصداق موسیقی مطرب و آواز غنایی است و شنیدنش به فتوای امام، حرام است.آن سریال و آن فیلمهای بی‌سانسور هالیوودی هم مصداق ترویج خلاف اخلاق و شرع است که باز هم دیدنش بنابر فتوای امام، حرام.
UserName