• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 11918
 • يکشنبه 1392/10/8
 • تاريخ :

زكات به چند چیز تعلق می‌گیرد؟

زکات

سئوال: زكات به چند چیز تعلق می‌گیرد؟

جواب: زكات بنابر مشهور به 9 چیز تعلق می‌گیرد: 1) گندم 2) جو 3) خرما 4) كشمش 5) طلا 6) نقره 7) شتر 8) گاو 9) گوسفند. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، ج2، م1853)

سئوال: زكات مواردی كه واجب است چه وقت بر شخص مكلف واجب می‌گردد؟

جواب: زكات گندم و جو وقتی واجب می‌شود كه به آنها گندم و جو گفته شود و زكات كشمش بنابر احتیاط وقتی واجب می‌شود كه غوره است، و موقعی كه خرما قدری خشك شد كه به او ثَمر می‌گویند زكات آن واجب می‌شود، ولی وقت دادن زكات در گندم و جو موقع خرمن شدن و جدا كردن كاه آنها و در خرما و كشمش موقعی است كه خشك شده باشند. (ر.ک توضیح المسائل امام خمینی(ره)، م1858)

سئوال: نصاب و حد معین گندم و جو و خرما و كشمش كه به واسطه‌ی آن زكات و اجب می‌گردد چقدر است؟

جواب: زكات گندم و جو و خرما و كشمش وقتی واجب می‌شود كه به مقدار نصاب بر سند و نصاب آنها 207/847 كیلوگرم است. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، ج2، م1864)

سئوال: آیا زكاتی كه بر گردن كسی واجب شده باشد بعد از فوت آن شخص ورثه باید زكات را بپردازند؟

جواب: بلی، زكات جزء بدهی محسوب می‌شود و قبل از تقسیم ارثیه او باید پرداخت گردد. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، ج2، م1886)

سئوال: اگر كسی زكات گندم و جو و خرما و كشمش را داده است آیا برای سال آینده هم باید زكات آن را بپردازد؟

جواب: اگر زكات آنها را داده حتی اگر چند سال هم نزد او بماند زكات ندارد. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، ج2، م1874)

سئوال: اگر گندم و جو و یا خرما و انگور با آب باران یا آب آبیاری سیراب شود زكات آن فرق می‌كند؟

جواب: بلی اگر گندم و جو و خرما و انگور از آب باران مشروب شود، زكات آن یك دهم است. و چنانچه از آب چاه باشد زكات آن یك بیستم است. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، ج21، م1875)

سئوال: نحوه‌ی پرداخت زكات طلا به چه شكل است و آیا نصاب معین و خاصی دارد؟

جواب: طلا دو نصاب دارد: نصاب اولِ آن بیست مثقال شرعی است پس وقتی طلا به بیست مثقال شرعی كه پانزده مثقال معمولی است برسد، انسان باید یك چهلم (40/1) آن را از بابت زكات بپردازد و اگر به این مقدار نرسد زكات آن واجب نیست. نصاب دومِ آن چهار مثقال شرعی است كه سه مثقال معمولی می‌شود. یعنی اگر سه مثقال به پانزده مثقال اضافه شود، باید زكات تمام 18 مثقال را از قرار یك چهلم (40/1) آن را بپردازد و اگر كمتر از سه مثقال اضافه شود، فقط باید زكات 15 مثقال آن را بدهد و زیادی آن زكات ندارد و همچنین است هر چه بالا رود، یعنی اگر سه مثقال اضافه شود، باید زكات تمام آنها را بدهد و اگر كمتر اضافه شود، مقداری كه اضافه شده زكات ندارد. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، ج2، م1896)

بخش احکام اسلامی تبیان


منبع: سایت اندیشه قم

 

مطالب مرتبط:

ملازمه زکات و نماز در قرآن

موارد تعلق زکات واجب و مستحبی

چند نکته درباره زکات

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
شرایط تعلق زکات چیست؟

شرایط تعلق زکات چیست؟

شرایط مالی که به آن زکات تعلق می‌‌گیرد از قرار زیر است: الف: مال، به مقدار نصابى که ذکر ‌شده برسد؛ ب: مالک آن بالغ و عاقل باشد؛ ج: مالک بتواند در آن مال تصرّف کند؛ د: در مورد گاو، گوسفند، شتر، طلا و نقره باید دوازده ماه بر آن بگذرد. البته بنابر احتیاط از
چه زمانی واجب است انفاق کنیم؟

چه زمانی واجب است انفاق کنیم؟

انفاق واجب که در قرآن از آن با عنوان زکات و خمس یاد شده است، دارای شرایط خاصی است هر چند در قرآن به آن شرایط اشاره نشده است و به صورت کلی در پرداخت آن توصیه فرموده است ولیکن در روایات به طور مفصل به خصوصیات و شرایط زکات و خمس اشاره شده است.
زكات در نعمتهاى مادى و معنوى‏

زكات در نعمتهاى مادى و معنوى‏

زكات پا، سعى و تلاش در حقوق خداوند متعال است كه عبارت است از زیارت صالحین و مجالس ذكر و اصلاح بین مردم و صله رحم و جهاد در راه خدا و آنچه در آن صلاح قلب و سلامت دین انسان مى‏باشد.
UserName