• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1736
 • چهارشنبه 1392/5/9
 • تاريخ :

آیا کفاره روزه ها باید تا رمضان بعدی ادا شود؟


ادای کفاره رمضان تا رمضان بعدی لازم نیست و شخص می تواند ادای آن را تا زمانی که احتمال عقلایی از بین رفتن آن نباشد، به تأخیر بیاندازد. (حضرت آیة الله هادوی تهرانی دام ظله)


مهلت سی روزه تو ...

در این مقاله احکام ابتدا چند مسئله در مورد كارهائى كه براى روزه دار مكروه است و در ادامه چند پرسش و پاسخ را در مورد روزه و روزه داری تقدیم شما عزیزان می کنیم:

برخی كارهائى كه براى روزه دار مكروه است:

1 ـ شوخى كردن با همسر و بوسیدن و دست مالیدن به بدن او، براى كسى كه با این اعمال هوسش تحریك خواهد شد، البتّه در جائى كه قصد ریختن منى نداشته باشد، و با این اعمال نیز معمولا منى از او خارج نمى‏شود.

2 ـ سرمه كشیدن با سرمه‏هائى كه مشك در آن وجود دارد، یا با چیزهائى كه مى‏ترسد وارد حلق گردد.

3 ـ خارج ساختن خون از بدن، به وسیله حجامت یا سرنگ بطورى كه موجب ضعف گردد.

4 ـ حمّام رفتن اگر موجب ضعف شود.

5 ـ سعوط نمودن با انفیّه هائى كه وارد بینى مى‏كنند.

6 ـ بوئیدن گلهاى خوشبو، بخصوص نرگس، ولى عطر زدن براى روزه‏دار مستحب است، زیرا طبق حدیث عطر تحفه روزه داران است.

7 ـ تر نمودن لباس و گذاشتن آن روى بدن.

8 ـ چشیدن غذا هرچند هم كه به حلق نرسد.

9 ـ نشستن زن در آب.

10 ـ كشیدن دندان مخصوصا اگر خونریزى داشته باشد.

سوال: اگر کسی کفاره رمضان بر عهده اش باشد آیا باید آن را تا رمضان بعدی ادا کند؟

مراجع عظام تقلید می فرمایند:   "کسى که کفّاره روزه رمضان بر او واجب است، باید یک بنده آزاد کند (امروزه بنده آزاد کردن موضوعیت ندارد)، یا دو ماه روزه بگیرد (باید سى و یک روز آن را پى در پى بگیرد و اگر بقیه آن پى در پى نباشد اشکال ندارد. (توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج ‏1، ص 928، م 1661))، یا شصت فقیر را سیر کند یا به هر کدام یک مُد که تقریباً ده سیر است طعام یعنى گندم یا جو و مانند اینها بدهد و چنانچه اینها برایش ممکن نباشد هر چند مد که مى‏تواند به فقرا طعام بدهد و اگر نتواند طعام بدهد باید استغفار کند، اگر چه مثلًا یک مرتبه بگوید «استغفر اللَّه» و احتیاط واجب در فرض اخیر آن است که هر وقت بتواند، کفاره را بدهد. (توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج ‏1، ص 928، م 1660)

بنابراین، تا جایی که ممکن است باید قبل از رمضان بعدی کفاره را ادا نماید و اگر نمی تواند استغفار کند و بعد از رمضان زمانی که توانایی پیدا کرد کفاره را ادا نماید.

پاسخ حضرت آیة الله هادوی تهرانی (دامت برکاته) در فرض مذکور به این شرح است:

ادای کفاره رمضان تا رمضان بعدی لازم نیست و شخص می تواند ادای آن را تا زمانی که احتمال عقلایی از بین رفتن آن نباشد، به تأخیر بیاندازد.

سۆال: اگر کسی در دوران نوجوانی به دور از دیدگاه بزرگترها روزه خود را عمدا باطل کند و گمان می کرده هیچ کس از این موضوع اطلاع ندارد حال کفاره دارد یا خیر؟ اگر توان پرداخت کفاره را نداشته باشد تکلیف چیست؟

جواب: اگر با علم به بطلان روزه، روزه های خود را باطل نموده اید علاوه بر قضا، کفاره هم دارد و چنانچه فعلا قدرت بر پرداخت کفاره ندارید هر وقت متمکن شدید آن را بپردازید. (توضیح المسائل 12 مرجع، ج 1، ص 1020، استفتائات رهبری، س 842)

سۆال: اگر به قدری تشنه باشیم که از تشنگی از پا در آئیم و کمی آب بخوریم آیا روزه ما قبول است؟

جواب: می توانید در تشنگی زیاد به مقداری که خطر رفع شود آب بیاشامید و بعدا هم قضای آن روز را بگیرید ولی کفاره ندارد. (توضیح المسائل 12 مرجع، ج 1، ص 928، م 1581)

فرآوری: آمنه اسفندیاری  

بخش احکام اسلامی تبیان


منابع:

کتاب : چگونه روزه بگیریم ـ آیة الله سید محمد شیرازی

سایت اسلام کوئیست

توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج ‏1

توضیح المسائل 12 مرجع، ج 1

سایت اندیشه قم

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
حکم استفاده از اسپری برای روزه داران مبتلا به آسم

حکم استفاده از اسپری برای روزه داران...

اکثر مراجع استعمال مواردی (همانند: آمپول و سرم) که به جای دوا استفاده می شوند را جایز می دانند، مگر در جایی که موارد مذکور به جای غذا استعمال شوند که در آن صورت خودداری از آنها لازم خواهد بود. همچنین استفاده از اسپری که براى تنگى نفس استعمال مى‏شود، اگر د
حکم روزه‌های بدون غسل جنابت!

حکم روزه‌های بدون غسل جنابت!

دختر در سن نه سالگی به تکلیف می رسد و از همان موقع نماز و روزه و سایر واجبات بر او واجب می شود. بنابراین دختری که خود ارضایی داشته در صورتی که جنب شده باشد ولی غسل نکرده باشد، به این دلیل که نمی دانسته است که غسل جنابت شرط صحت روزه است، البته روزه هایی را
آیا روزه‌دار می‌تواند دهان خود را بشوید؟

آیا روزه‌دار می‌تواند دهان خود را بشوید؟

اگر آب شستشوی دهان بدون اراده به حلق برسد، اشکالى ندارد، ولى اگر از اوّل بداند بى‏اختیار به حلق مى‏رسد، روزه‏اش باطل است و مضمضه زیاد براى روزه دار مکروه است و اگر بعد از مضمضه بخواهد آب دهان را فرو برد، بهتر است سه مرتبه آب دهان را بیرون بریزد.
UserName
عضویت در خبرنامه