• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 6133
 • شنبه 1391/10/30
 • تاريخ :

دامنه اطاعت از اوامر ولی فقیه

ولایت فقیه


اطاعت از حکم ولی فقیه بر همگان واجب است و فتوای مرجع تقلید نمی تواند با آن معارضه کند. همچنین ولایت فقیه حکم شرعی تعبّدی است که مورد تأیید عقل نیز می باشد.


معنای ولایت فقیه: ولایت فقیه، جایگاه مهندسی نظام و حفظ خط و جهت نظام و جلوگیری از انحراف به چپ و راست است. این اساسی ترین و محوری ترین مفهوم و معنای ولایت فقیه است. همینطور اصل ولایت فقیه یعنی ایجاد میلیونها رابطه دینی میان دلهای مردم با محور و مرکز نظام. همچنین ولایت فقیه عبارت است از حکومت فقیه عادل و دین شناس.

 

وجوب اطاعت از اوامر ولی فقیه:

اطاعت از حکم ولی فقیه بر همگان واجب است و فتوای مرجع تقلید نمی تواند با آن معارضه کند. همچنین ولایت فقیه حکم شرعی تعبّدی است که مورد تأیید عقل نیز می باشد.

بر اساس مذهب شیعه همه مسلمانان باید از اوامر ولایی ولایت فقیه اطاعت نموده و تسلیم امر و نهی او باشند؛ و این حکم، شامل فقهای عظام هم می شود چه رسد به مقلدین آنان.

اطاعت از دستورات حکومتی ولی امر مسلمین بر هر مکلفی ولو این که فقیه باشد، واجب است و برای هیچ کس جایز نیست که با متصدی امور ولایت به این بهانه که خودش شایسته تر است مخالفت نماید.

 

دامنه اطاعت از اوامر ولی فقیه:

1. مسائل مربوط به اداره کشور: در مسائل مربوط به اداره کشور اسلامی و اموری که به عموم مسلمانان ارتباط دارد، نظر ولی امر مسلمین باید اطاعت شود. ولی در مسائل فردی محض، هر مکلفی باید از فتوای مرجع تقلیدش پیروی نماید.

2. مسائل عمومی جامعه: در مسائل عمومی جامعه اسلامی که یکی از آنها دفاع از اسلام و مسلمین بر ضد کفار و مستکبران متجاوز است، اطاعت از حکم ولی امر مسلمین واجب است.

3. تعطیلی احکام شرعی: حکم به تغییر و تعطیلی احکام شرعی در صورت صلاحدید ولی امر مسلمین به دلیل مصالح عمومی مسلمانان به حسب موارد، مختلف است.

عدم اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه، اعم از این که بر اثر اجتهاد باشد یا تقلید، در عصر غیبت حضرت حجت (ارواحنا فداه) موجب ارتداد و خروج از دین اسلام نمی شود. بنابراین اگر کسی به نظر خود بر اساس استدلال و برهان به عدم لزوم اعتقاد به ولایت فقیه رسیده باشد، معذور است؛ ولی ترویج اختلاف و تفرقه بین مسلمانان برای او جایز نیست

4. تعارض با اختیارات و تصمیمات آحاد مردم: تصمیمات و اختیارات ولی فقیه در مواردی که مربوط به مصالح عمومی اسلام و مسلمین است، در صورت تعارض با اراده و اختیار آحاد مردم، بر اختیارات و تصمیمات آحاد امّت، مقدم و حاکم است.

5. تخریب مسجد و موقوفات: خراب کردن تمام مسجد یا قسمتی از آن جایز نیست، مگر در صورت وجود مصلحتی که اهمیت ندادن و بی توجهی به آن ممکن نباشد.

6. نقض اوامر توسط ولی امر جدید: احکام ولایی و انتصابات صادره از طرف ولی امر مسلمین اگر هنگام صدور، موقت نباشد، همچنان استمرار دارد و نافذ خواهد بود، مگر این که ولی امر جدید مصلحتی در نقض آنها ببیند و آنها را نقض کند.

7. اجرای حدود: ولایت بر اجرای حدود در عصر غیبت اختصاص به ولی امر مسلمین دارد.

8. اختیار سهمین مبارکین: اختیار سهمین مبارکین به طور کلی مربوط به ولی امر مسلمین است.

عدم اعتقاد به ولایت فقیه:

عدم اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه، اعم از این که بر اثر اجتهاد باشد یا تقلید، در عصر غیبت حضرت حجت (ارواحنا فداه) موجب ارتداد و خروج از دین اسلام نمی شود.

بنابراین اگر کسی به نظر خود بر اساس استدلال و برهان به عدم لزوم اعتقاد به ولایت فقیه رسیده باشد، معذور است؛ ولی ترویج اختلاف و تفرقه بین مسلمانان برای او جایز نیست.

و یک سوال شرعی:

سوال: استفاده از غذای افرادی که ولایت فقیه را قبول ندارند چه حکمی دارد؟

آیة الله خامنه ای(دام ظلّه):

فی نفسه مانعی ندارد.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

 

آیة الله فاضل لنکرانی(ره):

فی نفسه اشکالی ندارد.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

فرآوری: آمنه اسفندیاری  

بخش احکام اسلامی تبیان


منابع:

سایت حوزه

مجلـه حصون ـ بهار 1385، شماره 7

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
ولایت فقیه انتصابی است یا انتخابی؟!

ولایت فقیه انتصابی است یا انتخابی؟!

از جمله مسائل مهم و اساسی که در مباحث فقهی مطرح بوده و همواره فقیهان نامدار شیعه صفحاتی از آثار ارزشمند خود را به آن اختصاص داده‌اند، بحث بسیار مهم «ولایت فقیه» است. بحث «ولایت فقیه» به قدری حساس و ظریف است که باید با نگاهی ژرف و عمیق و با دقت و تأمّلی ف
نقد نظريه مشروعيت مردمي ولايت فقيه

نقد نظريه مشروعيت مردمي ولايت فقيه

همه فقهاي جامع الشرايط منصوب به ولايت هستند و لذا عهده‌داري اين منصب بر آنها واجب است لكن به نحو وجوب كفايي. هرگاه يكي از آنان به اين امر مبادرت ورزيد، تكليف از ديگرات ساقط است
ولایت فقیه و ادله آن

ولایت فقیه و ادله آن

ولايت فقيه از عناوين فقهي است بعد از انقلاب اسلامي و طرح و بيان آن توسط امام خميني رحمه الله رنگ و بوي بيشتري گرفت. از همان زمان و با توجه به دشمني‌هايي که نسبت به انقلاب اسلامي انجام مي شد طبعا دشمني با اين واژه نيز سر گرفت.
UserName
عضویت در خبرنامه