• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1619
 • دوشنبه 1391/5/16
 • تاريخ :

تکلیف روزه های کسی که غسلهایش نادرست بوده چیست؟

روزه


امام على علیه السلام فرمودند:  فرض الله ... الصیام ابتلاء لاخلاص الخلق‏؛

خداوند روزه را واجب كرد تا به وسیله آن اخلاص خلق را بیازماید.

(نهج البلاغه، حكمت 252)


از آداب اولیه روزه داری این است که شخص روزه دار با احکام آن آشنایی داشته باشد و بدون علم و آگاهی کامل از مسائل فقهی روزه و روزه داری اطمینان به صحت روزه، خدشه دار میشود.

بنابراین در این مقاله سعی داریم بعضی مسائل روزه را  هر چند کوتاه مرور کنیم:

چند مسائله در باب روزه داری

1 ـ زنان اگر پیش از غروب آفتاب ـ ولو یك لحظه ـ خون حیض یا نفاس ببینند، با دیدن خون روزه را افطار مى‏كنند.

2 ـ زنان و مردان پیر در صورتى كه نتوانند روزه بگیرند، یا براى آنان خیلى سخت باشد، روزه را مى‏خورند، و به جاى هر روزه ده سیر گندم كه نزدیك (سه ربع  كیلو) است فدیه به فقیر مى‏دهند.

3 ـ افرادى كه مرض عطش دارند، بطورى كه نمى‏توانند از آب خوردن خوددارى كنند، به جاى هر روز، ده سیر گندم به فقیر شرعى فدیه مى‏دهند، و اگر در بین سال بیماریشان خوب شد قضاى روزه‏هائى را كه خورده اند بجا مى‏آورند.

4 ـ زنى كه باردار است و زایمانش نزدیك شده است، در صورتى كه براى خودش یا بچّه‏اش از روزه گرفتن بترسد، روزه‏اش را مى‏خورد، و به جاى هر روز یك چارك گندم به فقیر مى‏دهد، و تا پیش از ماه رمضان آینده اگر عذرش برطرف شد روزه‏هائى را كه خورده است قضاى آن را بجا مى‏آورد.

5 ـ زن شیر دهى كه شیرش كم است، در صورتى كه براى سلامتى خودش بترسد، یا براى سلامتى فرزندش ترس داشته باشد، افطار مى‏كند، و به جاى هر روز یك مد گندم فدیه مى‏دهد، و بعد از تمام شدن ماه مبارك رمضان هر وقت كه عذرش برطرف شد در آن سال هرچند روز را كه خورده است قضا بجا مى‏آورد.

6 ـ اگر انسان در سفر در اثر نداشتن مسئله، روزه بگیرد، روزه‏اش صحیح است، و گرفتن قضاى آن بعد از ماه رمضان، لازم نمى‏باشد.

 

چند استفتاء در باب روزه و روزه داری:

سۆال: با توجه به جو فکری که در زمان طاغوت به خصوص بر جوانان حاکم بود نسبت به مسائل شرعی بی تفاوت بودند، اگر کسی در آن دوران به سن بلوغ رسیده و اصلا به اسلام آشنا نبوده آیا باید نماز و روزه هائی را که در آن موقع نگرفته اکنون بگیرد؟

جواب: نماز و روزه های فوت شده را باید قضا کند. (ر.ک: استفتائات امام خمینی (ره)، ج 1، ص 329، س 77)

سۆال: اگر کسی در سن 9 سالگی به سن تکلیف رسیده و مادر تأکید کرده که توانائی روزه گرفتن را ندارد، لذا روزه نگیرد و چند سال همین طور روزه نگیرد و الآن نمی داند که چه مدت را روزه نگرفته است چه باید بکند؟

جواب: به مقداری که یقین دارید که بعد از بلوغ روزه نگرفته اید باید قضا نمایید و کفاره درفرض مسأله واجب نیست. (ر.ک: استفتائات امام خمینی (ره)، ج 1، ص 333، س88)

سۆال: کسی که روزه قضا، دارد می تواند روزه مستحبی بگیرد؟ اگر حکم مسأله را نمی دانسته بعد از فهمیدن مسأله آیا روزه های مستحبی به جای قضا حساب می شود یا نه؟

جواب: بجای قضا حساب نمی شود. (ر.ک: استفتائات امام خمینی (ره)، ج 1، ص 336، س96)

سۆال: آیا کسی که قضای روزه ماه رمضان بدهکار است، می تواند نذر کند و روزه نذر بجا آورد؟

جواب: خیر نمی تواند. (ر.ک: استفتائات امام خمینی (ره)، ج 1، ص 336، س 97)

سۆال: مدتی غسلهای خود را نادرست انجام می دادم، آیا به واسطه ابطال غسل، روزه هایم نیز باطل شده و قضا دارند؟

جواب: روزه ها قضا ندارد. (ر.ک: استفتائات امام خمینی (ره)، ج 1، ص 336، س101)

فرآوری: آمنه اسفندیاری

بخش احکام اسلامی تبیان


منابع:

سایت اندیشه قم

سایت آوینی

کتاب : چگونه روزه بگیریم ـ آیة الله سید محمد شیرازی

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
روزه و روزه داري در ادیان

روزه و روزه داري در ادیان

روزه عملي عبادي و هماهنگ با روح و روان انسان است كه در صورت تحقق دقيق با توجه به شرايط و معيارهاي يك روزه واقعي نتايج گراني را در امور روحي، رواني، معنوي، بهداشتي، اقتصادي و ... براي فرد و اجتماع به ارمغان ميآورد.
حکم روزه داری و فرزند داری

حکم روزه داری و فرزند داری

عسلی ترین ماه خدا از راه رسید، سفره ضیافت خدا گشوده شد و نسیم رحمت خداوندی وزیدن گرفت . ناگهان منادی ندا در داد: گوارایتان باد روزه داری، نخورید و نیاشامید تا رستگار شوید.
چهل حدیث روزه

چهل حدیث روزه

قال الباقر علیه السلام: بنى الاسلام على خمسة اشیاء، على الصلوة و الزكاة و الحج و الصوم و الولایه. امام باقر علیه السلام فرمود: اسلام بر پنج چیز استوار است، برنماز و زكات حج و روزه و ولایت (رهبرى اسلامى)...
UserName